سه شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

اعلام آمادگي تايدواتر براي سرمايه‌گذاري در حوضچه‌هاي دو سه بندر شهيدرجايي

تهران - رييس هيات مديره شركت خدمات دريايي تايدواتر خاورميانه گفت: اين شركت آماده سرمايه‌گذاري در حوضچه‌هاي دو و سه بندر شهيد رجايي است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، محمد كاشاني روز سه‌شنبه در نشست خبري كه با موضوع سرمايه‌گذاري در بندر شهيد رجايي با هدف تبديل آن به هاب بندري برگزارشد، افزود: از دولت انتظار داريم فضاي فعاليت يك اپراتور قدرتمند را در بندر شهيدرجايي ايجاد كند.
وي با اشاره به اينكه بحث حضور اپراتور دوم در بندر شهيد رجايي با استناد به مصوبه استاني مطرح شده است، افزود: ايجاد اپراتور دوم در اين بندر بحث جديدي نيست و از گذشته مطرح بوده است.
كاشاني ادامه داد: در يك مقطع بحث ورود اپراتور خارجي به بندر شهيد رجايي مطرح شد و مجموعه تايدواتر متهم بود كه با شركت‌هاي خارجي كار نمي كند در حالي كه طرف خارجي بايد سرمايه، تكنولوژي، دانش مديريت و سخت افزار را به داخل منتقل كرده و قابليت ايجاد ارزش افزوده را داشته باشد.
رييس هيات مديره شركت تايدواتر خاورميانه خاطرنشان كرد: زماني كه تايد واترشروع به سرمايه گذاري در بندر شهيد رجايي كرد، هيچ شركت خصوصي ديگر حاضر نبود در اين مجموعه فعاليت داشته باشد، در حالي كه تايدواتر با پذيرفتن اين ريسك توانست يك ساختار حمل و نقل به نفع اقتصاد ملي در بندر شهيد رجايي به وجود بياورد.
كاشاني ادامه داد: در همان زمان كه مزايده اپراتور بندر شهيد رجايي برگزار شد، تايدواتر در يك رقابت سخت توانست از طريق سازمان خصوصي سازي و با بالاترين قيمت سهام را خريداري كند و در اين مدت هم وضعيت سهام آن در بازار سرمايه به صورت شفاف منعكس شده و حتي در اين مدت سرمايه شركت افزايش هم يافته است.
رييس هيات مديره شركت تايدواتر در ادامه گفت: از زماني كه تايدواتر در بندرشهيد رجايي حضور يافت، مقرر شد كه 60 درصد درآمد آن به دولت داده شود كه با احتساب رقم ماليات، اين رقم در حال حاضر به 70 درصد مي رسد.
وي افزود: علاوه بر اين چندين شركت ديگرهم در اين بندر وجود دارند كه بخشي از درآمد تايد واتر به آنها داده مي شود.
كاشاني با بيان اينكه بر اساس قرارداد شركت تايدواتر با سازمان بنادر و دريانوردي ظرفيت اجراي عمليات جابه جايي كانتينر تا سقف شش ميليون
TEU (واحد شمارش كانتينر) برعهده تايدواتر است، گفت: استراتژي ما هم دست يافتن به اين هدف است.
وي همچنين افزود: اگر بنا بر سرمايه گذاري باشد، در حال حاضر بنادر ديگري همچون بندر چابهار هستند كه موقعيت سوق الجيشي بهتري نسبت به بندر شهيد رجايي دارند.
وي با بيان اينكه در حال حاضر ساليانه دو ميليون و 700 هزار
TEU كانتينر در بندر شهيد رجايي جابه جا مي شود، اضافه كرد: اين در حالي است كه در بنادر جنوبي خليج فارس حدود 12 ميليون TEU كانتينر جابه جا مي شود و شركت‌هاي مقتدري توانسته اند به اين ظرفيت‌ها دست يابند.
وي با بيان اينكه وجود هر اپراتور ديگر در بندر شهيد رجايي هم با قانون اصل 44 قانون اساسي و هم با قانون واگذاري شركت‌هاي دولتي به خصوصي مغاير است، اضافه كرد: ضمن اينكه اين اقدام از نظر ما فروش مال غير بوده است چرا كه فعاليت در اين بندر حق شركت تايدواتر است.
كاشاني تصريح كرد اگر بنا بر حضور يك اپراتور ديگر در بندر شهيد رجايي است حاضر هستيم سهام ما را با همان قيمتي كه خريداري كرديم به اضافه هزينه كرد به ما بدهند و ما از اين بندر خارج شويم.
وي افزود: در ابتداي زمان حضور تايدواتر در بندر شهيد رجايي ظرفيت جابه جايي كانتينر در اين بندر يك ميليون و 500 هزار
TEU بود كه اين رقم در حال حاضر به دو ميليون و 700 هزار TEU رسيده است و از نظر ما تا ظرفيت جابه جايي شش ميليون TEU كانتينر در اين بندر حق تايدواتر است.


تاریخ خبر: 900304
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی