سه شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

ثبت اثر ادبیات کلاسیک ایران

ثبت دواثر جديد ادبيات كلاسيك ايران درفهرست ميراث مستندحافظه جهاني

تهران- دو اثر جديد از شاهكارهاي ادبيات كلاسيك ايران در ليست ميراث مستند برنامه حافظه جهاني سازمان علمي، آموزشي و فرهنگي ملل متحد (يونسكو) به ثبت رسيد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا؛ محمدرضا سعيد آبادي مدير كل كميسيون ملي يونسكو درايران ‌ درنشست با خبرنگاران از ثبت دو اثر جديد در فهرست ميراث مستند حافظه جهاني خبر داد و اظهار داشت: كميته بين المللي برنامه حافظه جهاني كه صبح امروز در شهر منچستر انگليس برگزار شد، دو پرونده پيشنهادي شامل كتاب هايالتفهيم ابوريجان بيروني و خمسه نظامي را در ميراث مستند حافظه جهاني به تصويب رساند.
وي با بيان اينكه ايران در قاره آسيا و اقيانوسيه با 5 اثر ثبتي مقام چهارم را داراست، خاطرنشان كرد: :به اين ترتيب تعداد آثارايراني ثبت شده در فهرست يونسكو به 5 رسيد و اين امر جايگاه ايران را در دنيا براساس تعداد آثار ثبتي در يونسكو به مقام 14 رسانده است.
اين مقام مسوول درباره ويژگي هاي اين دو اثر تصريح كرد كه كتاب التفهيم بيروني در سده پنجم هجري نگاشته شده است و تنها كتاب به زبان فارسي به روش پرسش و پاسخ درحوزه آموزش نجوم و رياضيات است.
به گفته اين استاد دانشگاه، با وجود اينكه اين كتاب سال ها پيش با هدف آموزش نجوم و رياضيات به دختري ايراني نوشته شده است، فهم پاره اي از مسائل براي مطرح شده در آن براي تحصيلكردگان رياضي و نجوم دشوار است.
سعيدآبادي با اشاره به نگهداري نسخه فارسي اين كتاب در گنجينه كتابخانه ها و موزه هاي برجسته كشور عنوان كرد: تا امروز اين كتاب مهم كه شامل 530 سوال و جواب است به زبان هاي انگليسي، ايتاليايي، روسي،آلماني و تاجيكي ترجمه و منتشر شده است.
به گفته دبير كل كميسيون ملي يونسكو درايران، اثر دوم ثبت شده پنج گنج نظامي گنجوي است كه در سده هفتم هجري شمسي نگاشته شده و يكي از نامي ترين و دلپذيرترين منظومه هاي عاشقانه به زبان فارسي است.
سعيد آبادي بيان داشت: اين اثر در پهنه بزرگ زبان فارسي كه از هند تا آسياي ميانه، قفقاز و آناتولي شهرت دارد اقدام مهمي در حفظ و ماندگاري اين اثر جاويدان زبان فارسي است. خمسه نظامي شامل 5 منظومه خسرو و شيرين، ليلي و مجنون،هفت پيكر، اسكندرنامه است. مخزن الاسرار به بيشترين زبان هاي زنده دنيا چون آلماني،روسي، انگليسي،فرانسه،ژاپني،تركي و اردو ترجمه و منتشر شده است.
اين استاد دانشگاه گفت: با وجود اينكه بسياري از اديبان اين منظومه را با رومئو و ژوليت شكسپير مقايسه مي كنند،اما در واقع نظامي اين اثر ماندگار را 400 سال قبل از شكسپير سروده است و وي را مي توان بنيانگذار مكتب ادبي در زمينه اشعار عاشقانه دانست كه شاعران برجسته بسياري پيرو آن بوده اند.
وي به نگهداري نسخه هاي اين منظومه در كتابخانه دانشگاه تهران، موزه گلستان،موزه ملي ايران و موزه ملك اشاره كرد وگفت:اين دو اثر از ميان 45 پرونده آثار مستند فرهنگ و ادبيات ايران و پس از كار كارشناسي به كميته بين المللي برنامه حافظه جهاني انتخاب شدند و بنابراين فهرست اين آثار به 238 اثر ارتقا يافت.
شاهنامه بايسنقري، وقف نامه ربع رشيدي و مجموعه اسناد دارايي آستان قدس رضوي عنوان سه اثر مستند ايراني ثبت شده در حافظه جهاني در سال هاي 2007 و 2009 است كه سعيد آبادي به آن اشاره كرد.
اين مقام مسوول اظهار داشت: قاره آفريقا تنها 4 اثر و كل كشورهاي عربي 5 اثر را تا به امروز به ثبت رسانده اند كه اين مقايسه موقعيت برتر ايران را در زمينه حفظ و شناسايي ميراث ماندگار خود نشان مي دهد، هر چند كه تلاش هاي صورت گرفته در اين زمينه در حد مطلوب نيست.
برنامه حافظه جهاني يونسكو از سال 1992 براي ارتقا حافظت از ميراث مستند جهاني و آشنايي عموم مردم با اين آثار ارزشمند جهاني آغاز شد كه برمبناي آن كشورهاي مختلف مي توانند هر دو سال يكبار حداكثر پرونده دو اثررا براي ثبت در اين فهرست به يونسكو ارسال كنند.
سعيد آبادي در مورد فعاليت هاي كميسيون ملي يونسكو درايران گفت: اين كميسيون به عنوان رابط ملي يونسكو با ايران داراي كميته هاي ملي متعددي است كه در حوزه هاي مختلف فعاليت مي كند.يكي از اين كميته ها،كميته ملي حافظه جهاني است كه از سال 1384 كار خود را با همكاري كارشناسان ميراث فرهنگي، روساي كتابخانه ها و متخصصين حوزه ميراث مكتوب آغاز كرده است و در طي جلسات متعدد كار شناسايي، انتخاب و تشكيل پرونده آثار براي ثبت در فهرست ميراث جهاني را برعهده دارد.


تاریخ خبر: 900312
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی