چهار شنبه ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

رييس جمهوري تركيه عازم ليسبون شد

آنكارا - عبدالله گل رييس جمهوري تركيه، براي شركت در اجلاس سازمان پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) در ليسبون كه دستور كار آن بررسي مفهوم نوين استراتژيك دفاعي ناتو در 10 سال آينده است و سرنوشت طرح سپر موشكي در آن رقم خواهد خورد، روز جمعه در راس هيات عاليرتبه اي عازم پرتغال شد.
به گزارش ايرنا، گل را در اين سفر وجدي گونول وزير دفاع و احمد داود اوغلو وزير امور خارجه و شماري از مقامات بلندپايه نظامي و سياسي تركيه همراهي مي كنند.
گل پيش از حركت به سوي ليسبون در فرودگاه آنكارا به خبرنگاران گفت: اجلاس عالي ناتو قرار است امروز در ليسبون پايتخت
پرتغال برگزار شود كه دستور كار آن را موضوعاتي چون روابط ناتو - اتحاديه اروپا، ناتو – روسيه،نظام دفاعي اتحاديه اروپا، مساله حضور ناتو در افغانستان و سيستم هاي سپر دفاع موشكي، سيستم هاي دفاعي ناتو و مفهوم نوين راهبرد دفاعي ناتو تشكيل مي دهد.
وي گفت: يكي از موضوعات مهم در تدوين مفهوم نوين راهبرد امنيتي ناتو را سپر دفاع موشكي ناتو تشكيل مي دهد كه تركيه در تدوين اين سند نقش مهمي ايفا كرده است.
رييس جمهوري تركيه با تاكيد بر اينكه هدف اصلي از طرح سپر دفاع موشكي مقابله با تهديدات موشك هاي بالستيك در سطح جهان است و اين طرح بايد دربرگيرنده همه اعضاي پيمان باشد و كشورهاي مشخصي را هدف نگيرد، گفت: نقطه نظرات تركيه در اين زمينه پيشتر تبيين و مورد قبول واقع شده است.
تركيه پيش از عيد قربان طي اجلاس عالي در آنكارا به رياست گل و با شركت رجب طيب اردوغان نخست وزير، احمد داود اوغلو وزير امور خارجه، وجدي گونول وزير دفاع و ژنرال ايشيك كوشانر موضع خود را در قبال اين موضوعات مشخص كرده است.
گل با اشاره به اينكه تركيه يكي از اعضاي مهم ناتو است، گفت: گرچه امروز تعداد اعضاي ناتو و همپيمانان آن افزايش يافته است، ولي تركيه از سال 1952 ميلادي عضو اين پيمان و كشوري است كه در دوران جنگ سرد بزرگترين فداكاري ها را انجام داده و از دنياي آزاد حراست كرده است.
گفته مي شود، ناتو در راستاي ملاحظات تركيه به چگونگي تدوين و اجرايي كردن طرح سپر دفاع موشكي، از تلفظ نام ايران به عنوان تهديدي عليه ناتو خودداري كرده و مانعي بر سر راه موافقت اصولي تركيه با اين طرح باقي نمانده است.
نخست وزير تركيه پيشتر اعلام كرده بود كه تركيه به شرط در كنترل گرفتن فرماندهي اين سامانه، پوشش كامل حريم تركيه، تهديد ديده نشدن همسايگان اين كشور حاضر به مذاكره براي نصب اين سامانه در قلمرو خود مي باشد.
كارشناسان روابط بين المللي در آنكارا مي گويند هدف رهبران ناتو قبولاندن اين طرح به تركيه و كسب موافقت اصولي اين كشور است و گويا در نظر دارند جزئيات فني اين طرح را به مذاكرات بعدي در سطوح پايين تر دنبال كنند.
در اين ميان روزنامه راديكال در شماره روز جمعه خود به نقل از داود اوغلو نوشت: تركيه در حال وفاق با ناتو در مساله سپر دفاع موشكي است.
به نوشته اين روزنامه، داود اوغلو گفت: اينكه ادعا مي شود ناتو چيزي را كه تركيه نمي خواهد به اين كشور تحميل مي كند و تركيه نيز الزاما پذيرا خواهد بود، مطرح نيست.
وي افزود: ناتو بدون كسب موافقت تركيه نمي تواند تصميمي بگيرد. تركيه در مساله پر دفاع موشكي به توافق با ناتو نزديك است.

منبع: ایرنا


تاریخ خبر: 890902
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی