جمعه ۱ آذر ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

كاهش زمان تشريفات ترخيص كالا در 10 گمرك مهم كشور

تهران -رييس كل گمرك ايران از كاهش زمان تشريفات ترخيص كالا در 10 گمرك مهم كشور خبر داد و گفت: ميانگين زمان ترخيص كالاهاي وارداتي در اين 10 گمرك در مسير سبز سه ساعت، مسير زرد هشت ساعت و مسير قرمز 10 ساعت است.
به گزارش روابط عمومي گمرك ايران،عباس معمارنژاد كه در نشست ستادي گمركات اجرايي سراسر كشور سخن مي گفت، افزود: زمان مذكور (از زمان ثبت اظهارنامه تا ارزيابي) پيش از اين، در مسير سبز شش ساعت، مسير زرد 12 ساعت و مسير قرمز 19 ساعت بود كه با توجه به سال جهاد اقتصادي، اين امر نشان دهنده تلاش كاركنان گمرك در كاهش هزينه صاحبان كالاست.
وي با اشاره به اينكه گمرك در خط مقدم جهاد اقتصادي قرار دارد، اظهار داشت: ما قول داده ايم زمان تشريفات گمركي را تا پايان سالجاري 25 درصد كاهش دهيم و طبيعي است كه براي اين منظور بايد برنامه داشته باشيم.
معاون وزير اقتصاد تحقق گمرك نوين را مهمترين برنامه اين سازمان دانست و گفت: در گمرك نوين، مديريت بر اساس اطلاعات صورت مي گيرد و وظيفه مديران است كه اين اطلاعات را تجزيه و تحليل كرده و بر مبناي آن تصميم گيري كنند.
وي تاكيد كرد: دولت و مجلس بويژه وزير امور اقتصادي و دارايي، توجه ويژه اي به گمرك دارند و براي تامين نيازمندي هاي آن، تلاش مي كنند، از اين رو همه ما بايد با استفاده از اين حسن اعتماد و اطمينان، در جهت ارتقاي گمرك تلاش كنيم.
رييس كل گمرك با اشاره به گزارش هاي كارشناسي سازمان جهاني گمرك، اظهار داشت: ‌گمرك بايد اين اطمينان را بوجود آورد كه سرمايه گذاري در اين سازمان، براي دولت مفيد است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود، گفت: اولويت تخصيص منابع و توسعه فعاليت ها در گمرك به سمت نقاط مرزي و بهبود و ارتقاي وضعيت گمركات است.
معاون وزير اقتصاد با تاكيد بر اهميت انجام كار تيمي در گمرك، افزود: براي پاسخ به سرمايه گذاري دولت در گمرك، بايد كارها به صورت تيمي انجام شود.
وي با اشاره به اينكه در كشور 97 مرز رسمي دريايي، هوايي و زميني وجود دارد، خاطر نشان كرد: وضعيت مطلوب براي گمرك آن است كه حداكثر در همين تعداد مرز مستقر باشد و در 5 تا 10 گمرك داخل كشور نيز خدمات ارايه كند.
رييس كل گمرك در ادامه طرح آمايش سرزميني در گمرك را از برنامه هاي مهم اين سازمان خواند و اظهار داشت: در اين برنامه، به هيچ عنوان بحث حذف نيروها و گمركات مطرح نيست، بلكه موضوع ادغام مطرح است. همان كاري كه در مورد گمركات تهران انجام شد.
وي به تبيين ويژگي گمرك نوين پرداخت و از شيوه و فناوري هاي نوين مديريتي، نيروي انساني متخصص و كارآمد و شفاف سازي قوانين و مقررات و پياده سازي استانداردهاي گمركي به عنوان مهمترين شاخص هاي گمرك نوين نام برد.
معمار نژاد همچنين مديريت ريسك در گمرك را حائز اهميت خواند و گفت: ريسك انجام كار خلاف در گمرك بايد بشدت افزايش پيدا كند و شرايطي به وجود آيد كه چنانچه كسي مرتكب تخلف شد، محدوديت هاي بيشتري در حيطه فعاليت هاي گمركي و حتي اقتصادي براي وي ايجاد شود.
وي قرار دادن نام افراد خلافكار در ليست سياه گمركي و عدم ارايه خدماتي نظير ضمانت نامه و هدايت كالاي اينگونه افراد به مسير قرمز و تشديد كنترل ها و بازرسي ها از جمله اقداماتي است كه مي تواند هزينه را در گمرك براي متخلفان بالا برده و موجب تنبيه آنها شود.
رييس كل گمرك اظهار داشت: در حال حاضر، همه ريسك ها به طرف گمرك است درحالي كه بايد اين ريسك به سمت افراد متخلف منتقل شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه گمرك نوين فاقد هرگونه انبار است، از توسعه انبارهاي اختصاصي استقبال كرد و گفت: ايجاد رقابت در اين زمينه موجب بهبود كيفيت خدمات انبارهاي عمومي خواهد شد.
معمارنژاد، افزايش ميزان تفويض اختيار از سوي ستاد گمرك و گمركات اجرايي، شفاف سازي بخشنامه ها انجام ارزيابي غيابي، توسعه آموزش، حسابرسي پس از ترخيص، حذف امضاي طلايي، ايجاد سيستم يكپارچه گمركي، استفاده بيشتر از توانايي هاي بخش خصوصي در ارايه خدمات گمركي را از مهمترين برنامه ها در راستاي تحقق گمرك نوين خواند.

تاریخ خبر: 900501
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی