سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

استاد ايراني مقيم پرتغال:

ناآگاهي از توانايي علمي دانشگاههاي ايران،عاملي براي تحصيل در خارج از كشوراست
اصفهان-استاد جامعه شناسي مقيم كشور پرتغال،مهمترين دليل گرايش جوانان كشورمان به تحصيل در كشورهاي خارجي را ناآگاه بودن از توانايي علمي دانشگاههاي ايران عنوان كرد.
پويان زندكه براي بازديد از چهارمين نمايشگاه دانشگاهها و تجهيزات آموزشي به اصفهان آمده بود،روز سه شنبه به خبرنگار ايرنا گفت:جايگاه و موقعيت دانشگاه هاي ايراني در سطح جهان بالاست و بايد اين موضوع اطلاع رساني شود.
وي دلايل زيادي را براي رغبت دانشجويان به ادامه تحصيل در خارج از كشور بيان كرد و اظهار داشت:‌علاوه بر ناآگاهي از توانايي علمي دانشگاه هاي ايران ،جوانان فكر مي كنند كه شرايط تحصيل در آنجا راحت تر است.
اين استاد جامعه شناسي اظهار داشت:جوانان ايراني با اين تفكر كه با تحصيل در خارج از كشور مي توانند به شغل و موقعيت اجتماعي بالاتري دست پيدا كنند به كشورهاي خارجي مي روند.
وي يادآور شد:اگر شرايط براي مردم بدرستي اطلاع رساني شود و موقعيت و جايگاه دانشگاه هاي ايران بازگو و شرايط تحصيل دانشجويان در خارج از كشور براي خانواده ها تبيين شود،‌رغبت براي اين كار بشدت كاهش مي يابد.
به گزارش ايرنا،بررسي نشان مي دهد كه برخي از دانشجويان براي تحصيل در دانشگاه هاي خارجي به سطح علمي اين دانشگاه ها توجهي ندارند .
در اين ميان بسياري از افراد و موسسات اعزام دانشجو به خارج نيز از اين فرصت استفاده كرده و با بكار گرفتن حربه هاي روانشناسي و تبليغاتي دور از واقعيت، دانشجويان و خانواده هاي آنها را به تحصيل در خارج از كشور تشويق مي كنند.
برخي نيز تنها به فكر تحصيلند كه با ورود به دانشگاههاي غير معتبر و ضعيف خارجي براحتي مي توانند نمره كسب كنند،در صورتي كه به ميزان شهريه اي كه پرداخت كرده اند و سطح كيفي دانشي كه آموخته اند، توجهي نمي كنند.
به گفته رييس دانشگاه پيام نور اصفهان،حمايت از نخبگان دانشجويي و افزايش سطح كمي و كيفي مراكز آموزش عالي، عامل مهمي در ترغيب دانشجويان به ادامه تحصيل در داخل كشور است.
محمد فضيلتيدر گفت و گو با خبرنگار ايرنا، ايجاد بنياد نخبگان را اقدام موثري در اين زمينه ذكر كرد و افزود:برگزاري همايش ها، چاپ مقالات دانشجويان و اساتيد در مجلات معتبر مانند
ISI، چاپ مجلات مشترك با سازمانها و مراكز صنعتي نقش مهمي در كاهش علاقه دانشجويان به دانشگاههاي خارجي است.
وي ايجاد ارتباط بهتر دانشگاه و صنعت را نيز در تشويق دانشجويان به تحصيل در داخل مهم ارزيابي كرد و گفت: نبايد يك ديوار آهني بين دانشگاه و صنعت كشيده شود بلكه بايد نياز نهادها و سازمانهاي داخلي براي استفاده از طرحهاي دانشجويان نخبه و مبتكران داخلي به دانشگاهها اعلام شود تا جوانان مستعد ايراني با دلگرمي و انگيزه بيشتري قدم بردارند.
رييس دانشگاه پيام نور اصفهان خاطر نشان كرد:هر چند درباره پيگيري مطالبات و نيازسنجي قشر نخبه كشور نهادهاي مسوول وجود دارد اما بايد بسترهايي ايجاد شود تا مراكز تحقيقاتي بدرستي در خدمت نخبگان قرار گيرند.
دانشجوي دوره دكتراي دانشگاه اصفهان نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، به تبليغات برخي از شبكه هاي ماهواره اي در باره ادامه تحصيل در خارج از كشور اشاره كرد و گفت: برخي جوانان و خانواده هاي آنان با ديدن تبليغات دانشگاههاي مختلف، از كشور خارج مي شوند غافل از اينكه بيشتر اين تبليغات منبع درآمدي براي آن كشورها بشمار مي رود.
به گفته نسرين عليخاني، امروز بيشتر تبليغات و علاقه دانشجويان به سمت دانشگاههاي كشورهايي چون كانادا، مالزي، هند، انگلستان، اوكراين، ارمنستان و برخي كشورهاي عربي منطقه است.
وي اظهارداشت:در بين همكلاسيهاي دوره كارشناسي ارشد بوضوح علاقه به تحصيل در خارج از كشور قابل مشاهده بود.
اين دانشجوي دكترا تصريح كرد:ارزيابي دقيق مدارك فارغ التحصيلان دانشگاههاي خارجي مي تواند از خروج دانشجويان براي تحصيل در دانشگاههاي غيرمعتبر خارجي كه بعضا از سوي برخي موسسات سودجو حمايت مي شود،جلوگيري كند.
وي همچنين به ارايه توانايي علمي دانشگاه هاي ايران نيز اشاره كرد و گفت:برگزاري نمايشگاههاي دانشگاهي و آموزشي نقش مهمي در نشان دادن تواناييهاي علمي كشور در رشته هاي گوناگون دارد كه خود عامل مهمي در كاهش مهاجرت دانشجويان به خارج از كشور است.
عليخاني ارايه كيفي مطالب آموزشي، تجهيز آزمايشگاهها و كارگاههاي دانشگاهها، حمايت از پروژه ها و پايان نامه دانشجويي، تقويت پارك هاي علم و فناوري و فراهم كردن امكانات مناسب زندگي براي دانشجوياني خوابگاهي را از ديگر عوامل كاهش رغبت دانشجويان به تحصيل در دانشگاههاي خارجي و بعضا بي كيفيت عنوان كرد.
به هرحال فكر گذشتن از سد كنكور بويژه در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا، عدم حمايت جدي از نخبگان و مخترعان، هجمه تبليغات وسيع براي تحصيل در دانشگاه هاي خارجي با شرايط آسان باعث شده تا رغبت به ادامه تحصيل در خارج كشور افزايش يابد و در اين ميان تدابير لازم وضروري است.


تاریخ خبر: 900810
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی