سه شنبه ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

بعد از ترکیه، گرانترین بنزین دنیا را نروژ، هلند و پرتغال عرضه می کنند ترکیه به عرضه کننده گرانترین بنزین در جهان تبدیل شد

آنکارا - عرضه هر لیتر بنزین درترکیه به پنج لیر ترک رسید تا این کشور با پیشی گرفتن از فنلاند ، صدر نشین عرضهکننده گرانترین بنزین در جهان شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، قیمتبنزین در ترکیه روز گذشته افزایش یافت و بهای آن از 87/4 لیرترک به مرز پنج لیرترک برسد.
با این افزایش،قیمت بنزین در سه هفته اخیر نزدیک به نیم لیر ترک افزایش یافت.همزمان نرخ گازوئیل نیز در ترکیه روبه افزایش است و تا ساعت مخابره این خبر درحدود 4/4 لیرترک برای هر لیتر است.
افزایش قیمت بنزین و دیگر مواد سوختی در حالی صورت می گیرد که قیمت نفت دربازارهای جهانی مدتهاست سیر صعودی نداشته است. به گفته روشن تر نرخ مواد سوختیناشی از عوامل خارجی نیست.
دولت آنکارا به لحاظ افزایش شدید هزینه های بودجه ، با کسری جدی بودجه روبه رواست،با افزایش نرخ کالا و خدمات برخی از کالاهای اساسی قصد جبران این کسری را دارد.
نرخ بنزین هم اکنون در نروژ از قرار هر لیتر 6/2یورو عرضه می شود و این در حالیاست که با افزایش اخیر، نرخ بنزین در ترکیه به بیش از 10/2 یورو رسید.
روزنامه ملیت در شماره امروز خود با برجسته کردن رشد سرسام آور نرخ بنزین در ترکیهمتذکر شد نرخ بنزین در کشورهای اروپایی که دچار بحران اقتصادی می باشند و نسبت بهترکیه با کسری های فاحشی در بودجه خود روبه رو هستند، ارزانتر از ترکیه می باشد.
این روزنامه نوشته است: بعد از ترکیه، گرانترین بنزین دنیا را نروژ، هلند و پرتغالعرضه می کنند.
بی تردید بار مالی هزینه سنگین قیمت سوخت در ترکیه بر هزینه خانوارها به هیچ وجهقابل مقایسه با دولتهای ثروتمند نیست. به عنوان نمونه درآمد سرانه نروژ در حدود100 هزار دلار و درآمد سرانه مردم ترکیه در حدود 10 هزار دلار است.
با افزایش قیمتهای اخیر در جایگاههای سوخت رسانی ترکیه، نرخ هر لیتر بنزین در اینکشور به پنج لیرترک رسید و بدین معناست که هزینه پر کردن یک باک 50 لیتری بنزینبرای صاحبان خودرو به 250 لیر ترک رسیده است که با توجه به سطح درآمدها و قدرتخرید مصرف کنندگان در ترکیه رقم بسیار قابل توجهی می باشد.
به گفته دیگر اگر مصرف کننده ای بخواهد در ماه سه بار باک خودرو خود را پر کند،باید متحمل هزینه ای برابر 750 لیرترک شود.
البته صرفا نرخ بنزین در ترکیه گران نیست. زیرا نرخ هر لیتر گازوئیل اکنون به بیشاز 4/4 لیرترک رسیده است و این امر نیز نه تنها بخش حمل و نقل را که بزرگترین مصرفکننده این سوخت در ترکیه می باشد، به شدت تحت تاثیر قرار داده، بلکه صاحبانخودروهای سواری در این کشور را نیز با مشکل جدی روبه رو کرده است.
گرانی نرخ مواد سوختی در ترکیه به طور عمده ناشی از مالیات و عوارض سنگینی است کهاز مصرف کنندگان دریافت می شود.
به گفته دیگر نزدیک به 70 درصد نرخ مواد سوختی در ترکیه را مالیات تشکیل می دهد.
درآمد مالیاتی وزارت دارایی ترکیه از مصرف سوخت، یکی از مهم ترین اقلام درآمد اینوزارتخانه محسوب می شود.
بررسی داده های وزارت دارایی ترکیه نشان می دهد، درآمد مالیاتی این وزارتخانه ازمحل مالیات سوخت در سال گذشته نزدیک به 40 میلیارد لیرترک بود. با توجه به اینکهکل درآمد مالیاتی ترکیه در سال گذشته بالغ بر 7/301 میلیارد لیرترک بوده است، سهماین نوع مالیاتها بر درآمد مالیاتی ترکیه به 13 درصد می رسد که رقم قابل توجهیاست.
افزایش قیمتها تنها به بنزین و گازوئیل محدود نشده و رجب طیب اردوغان نخست وزیرترکیه اعلام کرده است که نرخ گاز مصرفی نیز به زودی افزایش داده خواهد شد.
نرخ گاز در ترکیه در حالی افزایش می یابد که در آوریل گذشته 18 درصد افزایش یافتهبود و گفته می شود حداقل 15 درصد دیگر نیز افزایش خواهد یافت.
با توجه به اینکه برق ترکیه در نیروگاههای گاز سوز تولید می شود، افزایش قیمت برقمصرفی نیز در آینده نزدیک اجتناب ناپذیر خواهد بود.


تاریخ خبر: 910709
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی