سه شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

پرتغالیها به دلیل بحران اقتصادی به آنگولا مهاجرت می کنند
مادرید- بحران اقتصادی موجب شده است پرتغالی ها براییافتن زندگی بهتری نسبت به آنچه که در این کشور جنوب غربی اروپا دارند راه مهاجرتبه کشورهای دیگر را در پیش بگیرند و در این زمینه، آنگولا مستعمره قبلی پرتغال بهمقصد مطلوب آنها تبدیل شده است.به گزارش ایرنا، برخی گزارشها موید آن است مردمپرتغال که شاهد افزایش روز افزون بیکاری و وخامت اوضاع اقتصادی خود هستند، چشم بهاوضاع مستعمره های پیشین این کشور همچون برزیل در امریکای لاتین و آنگولا درآفریقا دوخته اند تا با مهاجرت به این کشورها، اندوخته ای برای زندگی خود فراهمسازند.
در این میان، آنگولا به برکت استخراج روزانه 5/1 میلیون بشکه نفت و روند رو به رشداقتصادی به بهترین گزینه مهاجرت برای پرتغالیها در میان دیگر مستعمره های پیشینآنها تبدیل شده است، به گونه ای که بسیاری از مردم این کشور، آنگولا را از نظرارایه موقعیت های بسیار کاری، حقوق بیشتر و سطح زندگی بهتر، سرزمین رویایی خودقلمداد می کنند .
روزنامه آب ث چاپ مادرید در این زمینه نوشت که اکنون 130 هزار پرتغالی در کشورآفریقایی آنگولا زندگی و کار می کنند که بسیاری از آنها، در سالها و ماههای اخیربه آن کشور رفته اند.
اکنون با وخامت بیشتر اوضاع بحرانی پرتغال و برنامه های ریاضتی دولت پدرو پاسوسکوئلو که قصد دارد سال آینده 50 هزار کارمند قراردادی دولت را اخراج کند، سفر بهمستعمره های پیشین این کشور از جاذبه بیشتری برخوردار شده است.
پرتغال اکنون از کسری بودجه شدید و نرخ بیکاری 16درصدی رنج می برد و برای ایفایتعهدات خود در قبال دریافت کمکهای بسته نجات 78 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا قصددارد ریاضتهای بیشتری را در کشور به اجرا بگذارد که نتیجه آن، بالارفتن هزینه هایزندگی، از دست رفتن فرصتهای شغلی و بیکارشدن هر چه بیشتر افراد است.
این وضعیت موجب شده است هر روز بحرانهای اجتماعی در پرتغال نیز بیشتر شود، به گونهای که پس از چند تظاهرات گسترده در هفته های اخیر در این کشور اروپایی که دولت رادر برخی زمینه ها وادار به عقب نشینی کرد، اکنون تشکلهای کارگری خود را برایبرگزاری اعتصاب عمومی در روز 14 نوامبر (24 آبان) در اعتراض به قانون بودجه سالآینده میلادی پرتغال آماده می کنند.
با وجود این اعتراضات، هم کارشناسان و هم مردم پرتغال به این نتیجه رسیده اند کهبرنامه های دولت روزنه ای از امید برای بهبود وضع اقتصادی کشور باقی نگذاشته است وبه همین دلیل، به مهاجرت به عنوان یک گزینه جدی فکر می کنند.
از سوی دیگر، آنگولا که پس از استقلال به مدت چهار دهه درگیر جنگ داخلی و تنشهایسیاسی و اجتماعی بود، اکنون پس از فایق آمدن بر این شرایط، به شدت نیازمند بازسازیو نوسازی کشور در زمینه های گوناگون است و به دلیل برخورداری از درآمد هنگفت نفت ودیگر منابع و ذخایر طبیعی همچون الماس، مکان خوبی برای استعمارگران قبلی به شمارمی رود تا با حضور در آنجا به منظور پاسخ به نیازهای آن کشور، مفری هم برای رهایی ازبحران خود پیدا کنند.
به همین دلیل، روزنامه های اسپانیایی نوشته اند درسال 1975 که آنگولا به استقلال دست یافت، 300 هزار پرتغالی به کشورشان برگشتند امااکنون پس از 38 سال وضعیت بر عکس شده است .
بر اساس گزارش دفتر نظارت بر مهاجرت پرتغال ، تعداد پرتغالی های مقیم آنگولا ظرف 7سال چهاربرابر شده و از 21 هزار نفر در سال 2003 میلادی به 91 هزار و 900 نفر درسال 2010 رسیده است و این رقم پس از آن نیز روندی به شدت رو به رشد دارد، به گونهای که اکنون از حضور 130 هزار پرتغالی در این کشور افریقایی به ویژه در شهرهای لواندا- پایتخت- و بنگالا سخن گفته می شود.
حواله های پول نیز نشانه ای دیگر از افزایش حضور پرتغالی ها در آنگولا است. بهگفته بانک مرکزی پرتغال، در شش ماهه نخست سال جاری، وجوه حواله ای مهاجران پرتغالیمقیم آنگولا به 115 میلیون یورو رسیده است، حال آنکه این رقم در گذشته بسیار کمتربود.
نیاز آنگولا به افراد حرفه ای و با تجربه در زمینه های مختلف تعلیم و تربیت، منابعانسانی ، جهانگردی، فناوری اطلاعات، ساختمان سازی و دیگر عرصه های جامعه از یکسو،و همزبانی آن با پرتغال از سوی دیگر، موجب شده است که هر روز افراد بیشتری از اینکشور اروپایی چمدانهای خود را به قصد سفر و اقامت در جنوب غربی افریقا ببندند.
البته، همه چیز در آنجا برای پرتغالیها مطلوب نیست، زیرا برخی از آنها می گویندهزینه زندگی در آنگولا بالا است و ناامنی موجود در این کشور افریقایی آنها را میترساند. پرتغالیها همچنین چندان به تداوم ثبات در آنگولا خوش بین نیستند.

تاریخ خبر: 910730
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی