شنبه ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

پرتغال تحصیل در مدارس دولتی را هم پولی می کند

مادرید – پس از تصویب ریاضتی ترین و دشوارترین قانون بودجهعمومی پرتغال که هزینه های بسیاری را بر مردم این کشور بحران زده اروپایی تحمیل میکند، حالا نخست وزیر آن اعلام کرده است احتمالا دوره آموزش عمومی را هم از سالآینده پولی خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، این خبر همچون پتکیاست که بر سر مردم این کشور 10 میلیون نفر فرود آمده و بسیاری از آنان را بشدتگیج، مبهوت و ناامید کرده است زیرا آنان نه تنها از این پس، باید مالیاتهای بیشتریبپردازند، بلکه باید با وجود بیکاری گسترده و کاهش درآمدهای خود، هزینه خدماتدرمانی و بهداشتی را نیز بر دوش کشند و حالا، سخن از پولی شدن تحصیل در مدارسدولتی هم به میان آمده است.
این در حالی است که دولت از دو سال پیش، افزایش حقوق کارکنان خود را متوقف کرده،پاداش شش ماهه آنان را ملغی ساخته، مالیاتها را چند بار بالا برده و نرخ بیکاری درکشور نیز از 15 درصد گذشته است.
با این وضعیت، پرتغالی‌ها که از حالا به بعد برای ویزیت یک پزشک عمومی مبلغ پنجیورو و یا ویزیت در اورژانس 20 یورو پرداخت می‌‌کنند، باید خود را برای پرداختهزینه های آموزشی فرزندان خود در مدارس دولتی نیز آماده کنند.
به نوشته مطبوعات اسپانیا، پدرو پاسوس کوئلو نخست وزیر پرتغال روز گذشته در مصاحبهبا شبکه تلویزیونی ایندپندینته کشورش گفت: قانون اساسی‌ به ما اجازه می‌‌دهد که یکسیستم تامین مالی‌ عادلانه تر را برای مدارس بین آن چیزی که شهروندان پرداخت می‌‌کنندو آنچه دولت پرداخت می‌‌کند، داشته باشیم.
او اگرچه جزییات طرح خود برای دریافت وجوه تحصیلی از مردم را فاش نکرد، اما همیناشاره وی از نظر کارشناسان، حکایت از آن دارد که به احتمال قوی، مدارس دولتیپرتغال از سال آینده پولی خواهد شد.
به همین دلیل، سخنان پاسوس کوئلو در کشوری که غرق در ریاضت‌ها و کاهش خدمات دولتیبه مردم است، جنجال تازه‌ای به پا کرده است. در این رابطه، جوائو دیاس دا سیلوادبیر کل فدراسیون ملی‌ آموزش و پرورش پرتغال به نخست وزیر هشدار داد که طبق قانوناساسی، دولت موظف است آموزش و پورش رایگان و اجباری به شهروندان ارائه دهد.
اظهارات تازه نخست وزیر پرتغال دو روز پس از آن عنوان شد که حزب حاکم با وجود رایمنفی‌ همه احزاب چپ کشور و تنها با رای نمایندگان خود در کنگره، ریاضتی ترین بودجهتاریخ پرتغال را که حاوی افزایش شدید مالیات‌ها است، برای سال 2013 میلادی بهتصویب رساند.
با این حال، پاسوس کوئلو گفت: افزایش مالیات‌ها برای تنبیه مردم نیست بلکه برایتحقق اهداف دولت در زمینه کاهش کسری بودجه به میزان 5/4 درصد در سال آینده و سهدرصد در سال 2014 میلادی است.
وی یادآور شد که دولت پرتغال در اجرای تعهدات خود به صندوق بین المللی پول وتروئیکای اتحادیه اروپا ناچار است چهار میلیارد یورو در هزینه های عمومی خود پسانداز کند و از آنجا که 70 درصد مخارج عمومی کشور صرف خدمات اجتماعی ، بهداشتی وآموزشی می‌‌شود ریاضتها نیز بر همین بخش متمرکز خواهد بود.
این در حالی است که احزب مخالف از دولت مصرانه می خواهند با تروییکای مالی (اتحادیه اروپا ، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا) به مذاکره بنشیند‌ و ازآنها درخواست مهلت بیشتر و یا بهره‌های کمتر کند تا بدین صورت فشار ریاضت‌ها بر مردمو اقتصاد کشور کمتر شود.
پرتغال با هدف برون رفت از بحران اقتصادی در سال 2011 میلادی مبلغ 78 میلیارد یورواز تروییکای یادشده تحت عنوان بسته نجات مالی، وام دریافت کرد اما این کمکها نهتنها به بهبود اوضاع اقتصادی آن منجر نشده است بلکه به دلیل افزایش ریاضتها وفشارها بر مردم در زمینه های مختلف اعم از افزایش مالیاتها، کاهش خدمات دولتی،اخراج کارگران و کارمندان و اقداماتی مشابه آن، عملا شرایط زندگی را برای مردم هرروز دشوارتر می کند.
این وضعیت چنان مردم را به خشم آورده است که هزاران نفر از پرتغالی ها روز چهارشنبهمقابل مجلس این کشور تجمع کرده و با سردادن شعار و فریاد خواستار جلوگیری از تصویبقانون بودجه سال آینده شدند اما نمایندگان احزاب دولت ائتلافی سوسیال دموکرات و سوسیالدموکرات مرکزی مردمی بدون توجه به درخواستهای مردم، ریاضتی‌ترین، دشوارترین و بحثانگیز‌ترین بودجه تاریخ این کشور را به تصویب رساندند.
بنا به گزارشها، بسیاری از مردم پرتغال اطمینان دارند بودجه ای که مجلس این کشورتصویب کرده است، زندگی‌ آنها را بدتر از آنچیزی که هست، خواهد کرد.
یکی از مهمترین ویژگیهای قانون بودجه سال 2013 میلادی پرتغال، افزایش شدیدمالیاتها است، چیزی که احزاب مخالف دولت از آن به عنوان بمب مالیاتی یاد می کنند وهشدار می دهند که اجرای آن می تواند پیامدهای خطرناک اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسیبرای کشور در بر داشته باشد.
از سوی دیگر، دولت پرتغال می گوید که برای اجرای تعهدات خود در قبال تروئیکایاعطاکننده کمک مالی، راهی جز افزایش مالیاتها برای تنظیم هزینه ها و درآمدهایعمومی کشور ندارد.
بر اساس این قانون، دولت پرتغال از سال جدید میلادی که حدود یک ماه دیگر آغاز میشود، انواع مالیات‌های کشور را که به هشت دسته تقسیم می‌‌شدند به پنج بخش تبدیلکرده و همه آنها را افزایش داده است، به گونه ای که حتی بازنشستگان، دریافتکنندگان مقرری بیکاری و از کار افتادگی نیز ناچار به پرداخت مالیاتهای سنگینخواهند بود. علاوه بر آن، یک ماه از دو ماه پاداش سالانه حقوق بازنشستگان وکارمندان دولت نیز حذف شده است.
به عقیده ناظران، سال 2013 برای پرتغالی‌ها بسیار دشوار خواهد بود. دولت این کشورنیز پیش بینی کرده است اقتصاد آن سال آینده یک درصد افت خواهد داشت اما سازمانهمکاری و توسعه اقتصادی، افت اقتصاد پرتغال را 8/1 درصد محاسبه کرده و گفته است کهدر سال 2013 میزان مصرف عمومی در این کشور بحران زده 5/2 درصد کاهش خواهد داشت ونرخ بیکاری نیز به 8/16 درصد خواهد رسید.
اینگونه محاسبات بدون لحاظ کردن برنامه دولت برای آموزش و پرورش و بهداشت و درماناست که دولت هنوز میزان آن را اعلام نکرده است.
ویتور گاسپار وزیر اقتصاد پرتغال وعده داده است اقتصاد این کشور از سال 2014 شروعبه رشد کند اما او پیشتر همین حرف را در باره سال 2013 نیز زده بود و به همیندلیل، بسیاری از کارشناسان اقتصادی با استناد به واقعیتها، پیش بینی او را باورندارند.


تاریخ خبر: 910911
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی