جمعه ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۸
فارسی
Englishقانون مقررات صادرات و واردات ایران 1393
جهت دریافت قانون مقررات صادرات و واردات ایران در سال 1393کلیک کنید. ...
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم
آموزش پیشرفته اسناد تجاری و حمل کالا در شرایط تحریم توسط کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی برگزا...


پرتغال

ایران

 
اخبار شورا

دولت پرتغال کشورش را به فروش گذاشت.

مادرید - روزنامه ها گزارش دادند:پرتغال به فروش میرسد زیرا دولت این کشور بحران زده اقتصادی جنوب غربی اروپا ظرف چند روز آینده شرکتهواپیمایی ملی‌ کشور، تمامی فرودگاه‌ها ، شبکه رادیو و تلویزیون ملی‌ و کارخانه‌کشتی سازی خود را خواهد فروخت.


به گزارش ایرنا، روزنامه های پرتغالی با نگاهیبدبینانه این خبر را منتشر کرده اند زیرا همچون سایر شهروندان کشورشان شاهد هستندبا وجود ریاضتهای گسترده دولت در خدمات عمومی، افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم ودریافت یک ماه حقوق سالانه آنان تحت عنوان مالیات، با حیرت و تاسف هر روز بخش تازهای از کشور به خارجی ها فروخته می شود.

فروش کشور پرتغال در واقع از سال گذشته با خریداری شرکت ملی‌ برق این کشور جنوبغربی اروپا به ارزش دو میلیارد و 700 میلیون یورو از سو‌ی‌ شرکت چینی‌ سازنده سدسه دره در چین آغاز شد.

روزنامه ال پاییس اسپانیا در گزارشی در این زمینه نوشت: شرکت چینی‌، با خرید شرکتبرق پرتغال پایگاهی را در اختیار گرفته است که حضور آن را در جنوب غربی اروپا ومنطقه امریکای لاتین تضمین می کند. در مقابل آن، دولت پرتغال نیز که غرق در بحرانو بدهی است، توانست بخشی از بدهی خود را بپردازد.

به نوشته این روزنامه، همه این عملیات ها از قبل برنامه ریزی شده بود؛ یعنی درستاز همان ماه آوریل سال گذشته که دولت قبلی‌ به ریاست خوسه سوکراتس نخست وزیرسوسیالیست کشور برای جلوگیری از ورشکستگی پرتغال، تقاضای کمک نجات مالی‌ به مبلغ78 میلیارد یورو کرد و همان زمان به تروییکای اعطاکننده این کمک شامل بانک مرکزیاروپا، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تعهد داد که یکی‌ از اقدامات کشوربرای بازپرداخت این بدهی، فروش یا خصوصی سازی شرکت های دولتی خواهد بود.

با نزدیک شدن پایان سال میلادی، حالا این روند سرعت گرفته است، هرچند رسانه هاگزارش دادند دولت پرتغال روز گذشته تنها پیشنهادی را که برای خرید شرکت هواپیماییخود از سوی ژرمن افروموویچ، یک سرمایه دار کلمبیایی - برزیلی به مبلغ 350 میلیونیورو داشت، پس از بررسی آن در نشست هیأت وزیران رد کرده است.

دولت گفت: قیمتی که سرمایه دار مذکور برای خرید شرکت هواپیمایی ملی پرتغال پیشنهادکرده بود به مبلغ موردنظر نظر ما نزدیک بود اما چون به برخی‌ از شرایط ما عمل نمی‌شد، تصمیم گرفتیم از فروش آن خودداری کنیم.

کارشناسان می گویند اگرچه شرکت ملی هواپیمایی معمولا همچون یک جواهر برای کشورهابه شمار می رود، اما این برداشت در مورد پرتغال درست نیست چون شرکت هواپیمایی آنموسوم به تاپ اکنون مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون یورو بدهی دارد و فروش آن بهقیمت 350 میلیون یورو همچون دادن یک صدقه به دولت است.

ال پاییس در این باره نوشت: افروموویچ رییس کمپانی سینرجی است که 20 شرکت با مبلغپنج میلیارد یورو درآمد سالانه و 30 هزار کارمند را در اختیار دارد و برخی‌ ازشرکت های هواپیمایی نظیر شرکت آویانکا نیز وابسته به آن است.

بر اساس این گزارش، منابع پرتغالی گفته اند که افروموویچ گفته بود علاوه بر خریدشرکت هواپیمایی تاپ به مبلغ 315 میلیون یورو حاضر است 36 میلیون یورو نیز به خزانهدولت پرتغال واریز کند، اما دولت می گوید او باید مسئولیت پرداخت بدهی های قبلی آنرا نیز بر عهده بگیرد.

کارشناسان می گویند اگرچه آفروموویچ با چنین خریدی از نظر ظاهر، صاحب یک شرکتهواپیمایی ورشکسته می شد اما از دیدگاه راهبردی، شرکت هواپیمایی پرتغال پایگاهبسیار خوبی‌ برای دسترسی به بازارهای اروپایی و آسیایی است.

اما در حالی که هنوز پرونده فروش این شرکت بسته نشده است، دولت پرتغال در نشستهفته آینده خود، پیشنهادهای چهار گروه فرانسوی ، آلمانی ، برزیلی و آرژانتینی رابرای خرید جواز بهره برداری از فرودگاه های این کشور اروپایی به مبلغ بیش از دومیلیارد و 500 میلیون یورو بررسی خواهد کرد.

بنا به گزارشها، فرودگاههای یادشده بدهی ندارند و برای واگذاری آنها، مساله حاکمیتملی‌ نیز مطرح نیست. از سویی، دولت پرتغال نیاز فوری به پول دارد و از سوی دیگر،مدیریت 10 فرودگاه پرتغال برای سرمایه داران خارجی یک تجارت بسیار خوب تلقی میشود. به همین دلیل، گروه فرانسوی وینچی گفته است حاضر است مبلغی نزدیک به سهمیلیارد یورو برای این کار بدهد.

با این حال، برنده این مناقصه را هفته آینده دولت پرتغال معرفی خواهد کرد.

دولت پرتغال همچنین ظرف 10 روز آینده شرکت کشتی سازی ویانا دو کاستلو که دارای 630کارگر و 250 میلیون یورو بدهی است، به مبلغی کمتر از 10 میلیون یورو خواهد فروخت.در این زمینه دو گروه روسی و برزیلی خواستار خرید آن هستند و یکی‌ از این دو بهعنوان برنده مناقصه معرفی خواهد شد.

به گفته منابع خبری پرتغال، دولت این کشور اروپایی در هفته های آینده باید عملیاتحساس دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهد که مهمترین آن، خصوصی سازی رادیو وتلویزیون ملی‌ پرتغال است.

در طول ماه های اخیر صحبت های بسیاری از چندین گزینه از جمله فروش یکی از دو شبکهملی‌ پرتغال به یک شبکه خصوصی دیگر، فروش 49 درصد سهام آن به گروهی دیگر و یاسازماندهی دوباره و کامل سازمان رادیو و تلویزیون پرتغال مبتنی بر کاهش حجم واخراج بسیاری از کارمندان آن مطرح بوده اما دولت هنوز در این زمینه به تصمیم نهایینرسیده است.

روزنامه اکسپرسو چاپ لیسبون پایتخت پرتغال روز شنبه گذشته در این باره نوشته بود:کسانی که به دنبال خصوصی سازی تلویزیون هستند، می گویند با فروش آن دولت نخواهدتوانست بیش از 20 میلیون یورو از این محل کاسبی کند اما در عوض، جلوی افزایش بدهیهایش از این ناحیه گرفته خواهد شد.

به نوشته این روزنامه، در 10 سال اخیر رادیو و تلویزیون پرتغال مبلغ یک میلیاردیورو پول از دولت دریافت کرده است.

از میان خریداران خارجی، گروه نیو شولد متعلق به کشور افریقایی آنگولا که همچونبرزیل زمانی مستعمره پرتغال بود و اکنون هفته نامه پرتغالی سول را در اختیار دارد،هفته جاری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که مشتاق خریدن رادیو و تلویزیون پرتغالاست.

با اوضاعی که اکنون کشورهای بحران زده اروپایی دارند، به نظر می رسد تاریخ به گونهای دیگر در حال ورق خوردن است. اسپانیا و پرتغال که روزگاری از فرط فقر و بدبختی وبا تکیه بر نیروی نظامی و بادبانی خود به کشورهای قاره امریکا و افریقا یورش بردندتا با استعمار این کشورها به مدت چندین قرن، سرمایه های آنان را غارت کنند، باردیگر محتاج آنها شده اند اما این بار، برای رهایی خود از وضعیت اسفبار اقتصادیکنونی، دست یاری به سوی مستعمرات پیشین دراز کرده اند.

تفاوت بزرگ این دو برهه تاریخی در همین نکته نهفته است. کشورهای غربی در قرنهایپانزدهم و شانزدهم میلادی در هیبت کشورهایی قدرتمند و با تکیه بر نیروی نظامی درکشورهای مستعمره حضور یافته و به اشغال کشورها و چپاول ملتهای آن پرداختند وهمزمان، فرهنگ، دین و آداب و اندیشه های خود را بر آنان تحمیل کردند، اما حالا پساز پنج قرن به آنها التماس می کنند تا در کشورهای غربی حاضر شوند و با خرید شرکتهاو بخشهای بزرگ کشور، آنان را از ورطه فقر و بدبختی و بدهی نجات دهند.

آنگولا، شاهد بارز این تحول تاریخی است. کشوری افریقایی که تا 40 سال پیش یکی‌ ازمستعمره های ‌ پرتغال بود و تا دیروز این کشور غربی همچنان به چشم برده و مستعمرهخود به آن نگاه می کرد، حالا می خواهد شبکه رادیویی و تلویزیونی کشور اشغالگر قبلی‌خود را در اختیار بگیرد تا مدیریت افکار عمومی آن را در دست داشته باشد.


منبع: ایرنا


تاریخ خبر: 911004
ديدار هیئت تجاری پرتغال به سرپرستي شهردار شهر Leiria با رييس شوراي بازرگاني ايران وپرتغال
تبریک ریاست محترم شورا بمناسبت عید فطر
بازتاب مطبوعاتی حضور وزیر امور خارجه پرتغال و هیئت تجاری همراه در اتاق بازرگانی ایران
نهار کاری هیئت مدیره شورا با هیئت بازرگانی پرتغالی
برگزاری دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با حضور غول‌های نفتی
آرشیو
 
  نکته امروز
عضو محترم
کلیه اطلاع رسانی های این شورا از طریق ایمیل می باشد،
 در صورتی که در طول مدت عضویت ایمیلی از طرف شورا دریافت نکرده اید،
 با دبیرخانه این شورا تماس حاصل فرمایید.

فارسی - English - عضویت - ورود اعضاء
نظر خواهی و پیشنهادات - عضویت در سایت - تماس با ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به شورای بازرگانی ایران و پرتغال می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی